آخرین بروزرسانی:12 تیر 98

مهم ترین اخبار

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی در بازدید از کارگاه های « طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی » مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره یک بجنورد گفت : هر چه برای توانمندسازی و آموزش های فنی و حرفه ای هزینه شود ، کم است چون هزینه در این خصوص یک سرمایه گذاری است.

طی مراسم روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه ای و بزرگداشت فعالان حوزه مهارت در وزارت کار ، « صادق قدیمی حسن آباد » از کارآفرینان حوزه «زعفران کار » خراسان شمالی به عنوان « مهارت آموخته کارآفرین برتر کشور » انتخاب و از سوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی کشور مورد تقدیر قرار گرفت .

معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در مراسم بزرگداشت ششم مرداد، گفت: چالش بزرگ نسل آینده کشور، افرادی دارای مدرک و فاقد مهارت است که فرصت‌های کسب‌وکار و اقتصاد دانش‌بنیان را از دست خواهند داد. به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سلیمان پاک سرشت امروز ششم مرداد ماه سال 1398،در مراسم روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه ای و بزرگداشت فعالان حوزه مهارت در وزارت کار گفت: برای توفیق در حوزه مهارت آموزی باید دولت و مجلس و همه دستگاه های اجرایی در ائتلاف با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، تأمین نیروی مهارتی را در تصمیم‌گیری‌های کلان خود قرار دهند تا شاهد تحول در حوزه مهارت آموزی باشیم. وی افزود: در تمام کشورهای منطقه جریان جدی برای موضوع مهارت آموزی شکل گرفته و خوشبختانه در کشور ما نیز با کمک مجلس شورای اسلامی و تصویب قانون نظام جامع مهارت آموزی، شورای عالی آموزش های مهارتی در هر استان تشکیل شده است. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در تبیین این خبر گفت: در سالی که گذشت، با پیگیری‌هایی انجام شده متوجه شدیم باید متناسب با نیازهای محلی کار کنیم تا نظام حکمرانی و مدیریت محلی آموزش‌های مهارتی استقرار یابد که در این زمینه به استان ها تفویض اختیار شده است. پاک سرشت موضوع اختصاصی شدن درآمدهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای را از دیگر اقدامات حکمرانی محلی و تمرکززدائی عنوان کرد و گفت: با هدف استقرار یک نظام و برنامه خاص برای مهارت آموزی این موضوع عملیاتی شد. وی، گسترش نهضت مهارت افزایی را از جمله اولویت‌های سازمان ذکر کرد و گفت: برنامه دوم ما در سال گذشته ایجاد نهضت مهارت افزایی و توسعه و ترویج مهارت آموزی بود که تحقق یافته است. معاون وزیر کار گفت: دغدغه ما عدم همکاری و ارتباط شرکای اجتماعی با یکدیگر در این زمینه است. مهارت آموزی نیاز به یک ائتلاف جمعی دارد و در همین راستا تفاهم‌نامه‌هایی با بنگاه‌های اقتصادی منعقد شده است و مجمع خیرین هم برای کمک در این امر آمادگی خود را اعلام کرده اند. وی از ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای به عنوان یکی دیگر از اولویت های سازمان نام برد و گفت: متاسفانه در سال گذشته در حوزه ترویج آموزشهای مهارتی همکاری های لازم انجام نشده و بدون شک در خصوص مهارت آموزی در کشور غفلت‌هایی صورت گرفته است. رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: کلاس‌ها و آموزشگاه‌های کنکور امان خانواده‌ها را بریده و من نگرانی جدی برای نسل آینده دارم که توانمند نیست و به تناسب اقتصاد دانش بنیان نمی توانند فرصتهای کسب و کار را در اختیار بگیرند. پاک سرشت، در پایان اظهار داشت: در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی با کمبود تقاضای آموزشی مواجه هستیم لذا تصمیم داریم از این فضاهای آموزشی برای ترویج نهضت مهارت آموزی استفاده کنیم.

طی مراسم روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه ای و بزرگداشت فعالان حوزه مهارت در وزارت کار ، « زهره براتی » مربي آموزش فني و حرفه اي خراسان شمالی به عنوان « مربی نمونه کشوری » انتخاب و از سوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی کشور مورد تقدیر قرار گرفت .

سلیمان پاک سرشت، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در شانزدهمین نشست علمی «دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی» امروز مورخ 7/5/98 تاکید کرد: مشکل کیفیت آموزش را نمی توان جزیره ای حل کرد. در این نشست که به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، پاک سرشت با اشاره به اینکه متاسفانه نظام آموزشِ پیوسته در کشور نداریم، افزود: در آموزش های کشورمان، مسئله شناسایی استعدادها کاملاً فراموش شده است زیرا عرضه کننده آموزش نسبت به متقاضیِ آموزش، مهمتر شمرده می شود. پاک سرشت گفت: مشکل کنونی ما در حوزه شناسایی استعدادها، ضعف در دانش مشاوره حرفه ای و شغلی است و به دنبال تیم یا مرکزی حرفه ای هستیم که بتواند اینگونه مشکلات را برطرف کند. درحال حاضر نیز مجموعه سوالاتی در این زمینه در سازمان آموزش فنی حرفه ای طراحی کرده ایم اما کافی نیست. هم اکنون سندی را تدوین کرده ایم که نقشه هدایت حرفه ای و شغلی کشور کاملاً در آن مشاهده می شود اما باید پشتوانه و الزام قانونی پیدا کند تا مطابق آن، صلاحیت هرکدام از حرفه ها ارزیابی و تایید شود. وی با تصریح اینکه: با یک چالش بزرگ درحوزه فرهنگ مهارت و مهارت آموزی مواجه هستیم، افزود: تاکنون درباره مهارت آموزی به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که چندان جذابیت و پذیرش اجتماعی ندارد. رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به سه رویکرد اصلی درباره مهارت آموزی اشاره کرد و گفت: اولین رویکرد متاثر از موضوع سرمایه انسانی بود که به واسطه ایجاد یک خلاء و چالش در فهم رشد اقتصادی و بسندگی رشد اقتصادی شکل گرفته بود. در این رویکرد اهمیت منابع انسانی بیشتر از امکانات مادی است. سرمایه انسانی زمانی شکل گرفت که تولید گرایی محور بود. رویکرد دوم، توسعه پایدار بود که نگاه جامعه محور به توسعه داشت و از سوی یونسکو مطرح شد. سوال اصلی در این رویکرد، مبتنی بر این است که چرا باید نیازهایمان را به هزینه نسل فعلی تامین کنیم؟ مبنای رویکرد سوم، انسان است. در این رویکرد، هرکس مطالبه ای دارد و بایستی مطابق آن، مهارت مورد نیاز را طراحی کنیم. وی اضافه کرد: در رویکرد سوم، مهارت ها افراد را توانمند می کنند تا در تله ها، دام ها و آسیب های گوناگون گرفتار نشوند. مهارت آموزی، توانمند سازی افراد است. در پایان این نشست علمی، ابراهیم صادقی فر، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جامعه ای راه رستگاری را خواهد پیمود که بتواند فرهنگ مهارت جویی و مهارت خواهی را نهادینه کند. راه توسعه فردی و اجتماعی از مسیری می گذرد که در آن به مهارت خواهی توجه ویژه ای شود. وی افزود: امروزه در دنیا بدون به روز شدن در مهارت، نمی توان راه پیشرفت را پیمود. در روزهای هفته ملی مهارت، کلید واژه ای به نام «خیر مهارت» مطرح شد که به ماموریت های این معاونت بسیار نزدیک است زیرا با جمعی از خیرین در ارتباط هستیم و بایستی سرلوحه برنامه های ما قرار گیرد.
نظر خود را درباره وبسایت اداره کل فنی و حرفه ای خراسان شمالی بیان کنید؟

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اداره کل فنی و حرفه ای خراسان شمالی می باشد