آخرین بروز رسانی: 23 آبان 1400

پیام مدیر کل

 

به نام خدا

 

قومی به جد و جهد گرفتند سر زلف یار                    قومی دیگر حواله به تقدیر می کنند

 

امروزه بیکاری دغدغه و ابرچالش ملی است و تنها راه برون رفت از چالش های کنونی ، ایجاد فرصت های شغلی است ؛ که تربیت نیروی انسانی ماهر ، متخصص و کارآمد از عوامل کلیدی و انکارناپذیر در توسعه ی اقتصادی و اجتماعی هر کشور محسوب می گردد.

آموزش به عنوان ابزار کلیدی تربیت سرمایه های انسانی مورد نیاز توسعه همه جانبه و پایدار کشور موردتوجه و اهتمام جدی قرار دارد ، توجه به آموزش های فنی و حرفه ای بعنوان ابزاری کارآمد، برای تربیت و افزایش کارایی و بهره ‌وری نیروی انسانی و دستیابی به توسعه پایدار ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، لازمه جهش تولید؛ نیروی انسانی ماهر، توانمند ، متعهد و آموزش دیده است و باید از همه ظرفیت‌ها برای آموزش استفاده کرد .

مهارت ، حلقه مفقوده اشتغال و تولید در جامعه است ، کسب علم برای بهتر زیستن لازم است اما کافی نیست ، در کنار آموختن توابع در ریاضی، جدول مندلیف در شیمی و سایر دروس، آموختن یک و یا چند حرفه نیز لازم است تا اگر بعد از کسب مدارک دانشگاهی نتوانستید در مشاغل دولتی و یا خصوصی مشغول به کار شوید با مهارت گلیم خود را در جامعه از آب بکشید.

نتایج پژوهشها و رهیافتهای بیشماری حکایت از آن دارند که در شرایط عصر حاضر و وضعیت کنونی بازارکار، مهمترین نیاز اساسی هر فرد برای رسیدن به شغل، داشتن مهارت و توانمندی ورود به بازار کار است. یعنی فرد علاوه بر داشتن توانائی های ذهنی،‌ فیزیکی و دانش، بایستی مهارت های فنی و حرفه ای را به همراه توانمندیهای نگرشی و رفتاری مانند خلاقیت، شناخت بازار و روشهای بازاریابی و فروش و در مجموع تفکر کارآفرینانه را برای رسیدن به درجه مطلوبی از اشتغال داشته باشد.

عصر حاضر عصر دانش نیست، عصر ابتکار عمل است. کسانی موفقند که آموخته های دانشی خود را با مهارت های فنی و نگرش ترکیب کرده و با شناخت بازار کار به این عرصه وارد شوند.

لازمه مهارت افزایی؛ خودباوری و خودآگاهی نسبت به توانایی‌ها و استعدادها است ، باید مهارت‌آموزی برای جوانان به ارزش تبدیل شده و جای مدرک‌گرایی را بگیرد مهارت آموزی و مهار تفکر مدرک گرایی حلقه گمشده و مقدمه ایجاد کسب و کار در کشور است و تحقق این مهم نیازمند هم افزایی دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر است،در این راستا وظیفه اساسی دستگاههای متولی اشتغال کشور، بی شک ترویج فرهنگ مهارت آموزی و توسعه نگرش کارآفرینی است.

خدایا چنان کن سرانجام کار                       تو خشنود باشی و ما رستگار

 

فرج اله راد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی

نظر خود را درباره وبسایت اداره کل فنی و حرفه ای خراسان شمالی بیان کنید؟

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اداره کل فنی و حرفه ای خراسان شمالی می باشد